Négyes jellemzője van a gyülekezeti munkának:
- Mivel a magyarnyelvű alkalmakra járók, a német állami törvény értelmében, a lakóhelyük szerinti illetékes evangélikus lelkészi hivatalhoz tartoznak, gyülekezetünk istentiszteleti közösség. Benne minden munka magyar nyelven folyik. Ám minden egyházi cselekmény – keresztelés, esketés, temetés – az egyes, illetékes lelkészi hivatalok engedélyével és anyakönyveztetési joga fenntartásával történik.
- Csak olyan lelkész végezheti a magyar munkát, aki főállásban a Württembergi Evangélikus Egyház lelkészi állományához tartozik. Gyakorlatilag ez egy teljes lelkészi állás ellátását jelenti valamelyik német gyülekezetben. A magyar lelkigondozás ezen felűli feladata, amelyért külön fizetés nem jár.
- Munkánk azokra terjed ki, akik egész Württembergben szétszórtan élnek. Akár úgy, hogy már itteni lakosok, akár pedig bármely más magyarlakta területről jőve itt időleges munkavállalók (közös vállalatok dolgozói, au-pair-lányok, stb.) Időközben három területi súlypont alakult ki Stuttgart, Heilbronn és Ulm központtal, amelyek legnagyobbja a tartományi fövárosban levő.
A szétszórtság meghatározza a munkát is. 4-5 városban tartunk rendszeres istentiszteleteket, de a stuttgarti központ körül további három városban vannak különböző jellegű gyülekezeti alkalmak. Sok hívünk utazik 60-100 km-et, hogy rendezvényeinken résztvegyen. - A stuttgarti istentiszteleteinken átlagban 50-100 magyar vesz részt. Gyülekezeti életünkhöz tartoznak a kis közösségek: házi bibliaórák, beszélgetőkör, fiatal családok találkozója. Itt szorgos bibliatanulmányozással ugyanúgy foglalkozunk, mint a lelki gondozás, a családgondozás és felnőttképzés témáival.
Nem szabad említetlen hagynunk a munkatársak nagy seregét, akik nélkül szegényes lenne gyülekezeti életünk. A tízenhat tagú választott presbitérium mellett igen sok a szolgálatkész segítőnk.